Policja Kobieca na przestrzeni 95 lat – konferencja - Aktualności - KMP Kielce

Aktualności

Policja Kobieca na przestrzeni 95 lat – konferencja

Data publikacji 10.03.2020

Dzisiaj w siedzibie Wzgórza Zamkowego w Kielcach odbyła się konferencja, poświęcona powołaniu w 1925 roku Policji Kobiecej. Wydarzenie zostało zorganizowane przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, przy współpracy kierownictwa Wzgórza Zamkowego, Świętokrzyskiej Grupy Wojewódzkiej IPA oraz szkół kształcących w klasach o profilu policyjnym.

Konferencję podzieloną na kilka paneli dyskusyjnych otworzyła Naczelnik Wydziału Prewencji kieleckiej komendy podinsp. Aneta Litwin. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni uczniowie klas policyjnych z terenu powiatu kieleckiego oraz przedstawiciele instytucji włączonych w organizację: Wzgórza Zamkowego i Świętokrzyskiej Grupy Wojewódzkiej IPA.

O przemianach Policji kobiecej na przestrzeni lat opowiedział zebranym nadkom. Tomasz Kaczmarczyk, a podinsp. Aneta Litwin przedstawiła sylwetkę pierwszej Komendant, komisarz Stanisławy Filipiny Paleolog. Zebrani poznali zadania policji kobiecej, zarówno 95 lat temu jak i dziś oraz warunki, jakie musiały spełnić kobiety wstępujące do naszej formacji. Słuchacze dowiedzieli się również m.in. jak zmieniało się umundurowanie, wyposażenie i działanie policjantek na przestrzeni lat. Technik kryminalistyki przekazał informacje dotyczące działań śledczych na miejscu zdarzeń.

Jednym z paneli był także wykład o historii więzienia na Wzgórzu Zamkowym, a całość zwieńczyła możliwość zwiedzania aktualnej ekspozycji.

Opr. KM

Źródło: KMP w Kielcach