Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo - Akcje - KMP Kielce

Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo

Wczoraj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zainaugurowali kampanię „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”, koordynowaną przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Nadrzędnym celem akcji jest zwrócenie uwagi kierującym jak ważne jest prawidłowo działające oświetlenie pojazdu.

Głównym celem ogólnopolskiej kampanii jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, a niewątpliwie sprawnie działające światła pojazdu na nie wpływają. W porze jesienno- zimowej szybciej zapada zmierzch, a niejednokrotnie w czasie dnia panują niekorzystne warunki atmosferyczne, które pogarszają widoczność. Dlatego wczoraj policjanci z kieleckiej drogówki, podczas kontroli zwracali szczególną uwagę na prawidłowo działające oświetlenie pojazdów. Funkcjonariusze przypominali, że zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym w czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. Przepis ten określa warunki, w których dopuszczają tą zmianę, czyli normalną przejrzystość powietrza, bez opadów atmosferycznych. Policjanci informowali kierujących, że światła do jazdy dziennej oświetlają tylko przód pojazdu, w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, czy silnych opadów deszczu czy mgły pojazd nasz nie będzie odpowiednio wcześnie zauważony przez kierujących jadących za nami. Tego typu sytuacje mogą doprowadzić do powstawania zdarzeń drogowych. Ponadto korzystanie tylko ze świateł do jazdy dziennej przy złej pogodzie, słabej widoczności jest wykroczeniem, za które grozi mandat oraz punkty karne.

Pamiętajmy, że dobrze ustawione światła pozwolą nam wcześniej dostrzec pieszego, poruszającego się po poboczu lub jezdni oraz nie będą oślepiać innych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczeństwo na drodze tworzymy wspólnie. Kampania „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”, zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego KGP ma uświadomić kierowcom jak ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo są światła pojazdu.

Opr. MP

Źródło: KMP w Kielcach