Działania „BUSpas nie dla wszystkich, przystanek dla autobusów” - Akcje - KMP Kielce

Działania „BUSpas nie dla wszystkich, przystanek dla autobusów”

Dzisiaj na terenie miasta policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach wraz z przedstawicielami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji przeprowadzili wspólną akcję pn. „BUSpas nie dla wszystkich, przystanek dla autobusów”. Działania profilaktyczno – edukacyjne miały na celu zwrócenie uwagi kierujących na problemy wynikające z zatrzymania i postoju w zatokach autobusowych oraz zastawiania buspasów przez pojazdy nieuprawnione.

Wielu kierujących uważa, że chwilowe zatrzymanie swojego pojazdu w zatoce autobusowej nie powoduje żadnych utrudnień w ruchu, a jazda po buspasach, zwłaszcza w czasie szczytu komunikacyjnego jest dozwolona. Nie ma nic bardziej mylnego. Zatrzymywanie się w takich miejscach utrudnia ruch autobusów, a tym samym stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa poprzez zmuszanie pasażerów do wsiadania i wysiadania na jezdni. Przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym jasno określają, gdzie zabrania się zatrzymania i postoju pojazdów. Takim miejscem jest przystanek i zatoka autobusowa. Artykuł 49 pkt 9 stanowi, że nie wolno zatrzymywać pojazdów: w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką – na całej jej długości. I o tym dziś przez cały dzień przypominają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Ponadto podczas dzisiejszej akcji mundurowi przypominają kierującym, że zabroniony jest ruch pojazdów innych niż wyznaczone na buspasach, a rozwiązanie to zostało wprowadzone w celu usprawnienia i upłynnienia ruchu transportu miejskiego.

Przypominamy, że zgodnie z taryfikatorem za niestosowanie się do znaku P-22 – bus, grozi mandat karny w kwocie 100 zł i 1 punkt karny i tą samą grzywną zagrożone jest zatrzymywanie i postój w zatoce autobusowej.

Opr. JŻ

Źródło: KMP w Kielcach

  • Działania „BUSpas nie dla wszystkich, przystanek dla autobusów” #1
  • Działania „BUSpas nie dla wszystkich, przystanek dla autobusów” #2
  • Działania „BUSpas nie dla wszystkich, przystanek dla autobusów” #3
  • Działania „BUSpas nie dla wszystkich, przystanek dla autobusów” #4
  • Działania „BUSpas nie dla wszystkich, przystanek dla autobusów” #5
  • Działania „BUSpas nie dla wszystkich, przystanek dla autobusów” #6