Profilaktyka

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O historii kobiet w Policji w klasach mundurowych

Data publikacji 25.02.2020

W związku z 90 rocznicą powstania Policji Kobiecej, która przypada na 26 lutego policjantki z Wydziału Prewencji kieleckiej komendy wspólnie z panią Grażyną Szkonter prezesem Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 spotkały się z uczniami klas mundurowych Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach, aby przybliżyć im genezę kobiet w Policji.

Zdaniem historyków tworzenie żeńskiej struktury Polskiej policji szło mozolnie. Pierwsze szkolenie odbyło się dopiero w 1925 r. Przeszkolono wówczas 30 kobiet, głównie do walki z nierządem, sutenerstwem i handlem ludźmi. Komisarz Stanisława Filipina Paleolog kierowała policją kobiecą oraz stała się niekwestionowanym ekspertem w dziedzinie zwalczania przestępstw i patologii społecznych. Zagraniczna prasa ze względu na jej osiągnięcia tytułowała ją polską Joanną D’Arc, to właśnie jej polskimi policjantkami zaczęły interesować się inne policje, wśród nich najlepsza czyli brytyjski Scotland Yard.

To tylko niewielki fragment wystąpienia pani Grażyny Szkonter, która oprócz historii kobiet opowiedziała o losach policjantów w okresie wojennym oraz międzywojennym. Policjantki natomiast przybliżyły uczniom kryteria przyjęć do służby, jakie obowiązywały kobiety 90 lat temu porównując je do tych, które obowiązują w latach 20 XXI wieku.

Opr. MPK

Źródło KMP Kielce

Powrót na górę strony