Policjanci pamiętali o zwierzętach z okazji ich święta - Profilaktyka - KMP Kielce

Profilaktyka

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci pamiętali o zwierzętach z okazji ich święta

Data publikacji 07.10.2019

W piątek, w ramach obchodów Światowego Dnia Zwierząt policjantki z Wydziału Prewencji kieleckiej komendy, wspólnie ze Służbą Ochrony Kolei oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Kielcach odwiedziły uczniów Szkoły Podstawowej w Morawicy. Gościem specjalnym spotkania był pies Wat, który obchodził swoje święto.

Spotkanie z uczniami szkoły przebiegało w dwóch etapach. Pierwszy dotyczył części teoretycznej, w trakcie której policjantka omówiła przepisy ustawy o ochronie zwierząt. Zwracała uwagę na obowiązki spoczywające na właścicielach czworonogów oraz sankcje jakie mogą grozić za niewłaściwe opiekowanie się pupilami. Warto wspomnieć, że w całym kraju na stronach komend uruchomione zostały tzw. "Zielone Strefy". Narzędzie to umożliwia każdemu, również anonimowo, poinformować Policję o niewłaściwym traktowaniu zwierząt. Funkcjonariuszka przybliżając pracę policjanta nie mogła pominąć roli, jaką w pracy pełnią psy i konie służbowe. Najważniejszymi zadaniami wykonywanymi przez policjantów przy pomocy psów służbowych jest patrolowanie rejonu służbowego, zapewnianie bezpieczeństwa i porządku publicznego na imprezach masowych, konwojowanie i zatrzymywanie osób szczególnie niebezpiecznych. Psy okazują się też bardzo potrzebne w ratownictwie wodnym, pomagają ratować tonących oraz zajmują się identyfikacją śladów zapachowych ludzi. Czworonogi są również wykorzystywane do tropienia śladów przestępców i osób zaginionych, przeszukiwania terenu i zabudowań, lokalizacji zapachów różnych substancji takich jak narkotyki, materiały wybuchowe, broń palna, łuski. Poza tym, że zwierzęta świetnie sprawdzają się w służbie, są również najlepszymi przyjaciółmi człowieka. W drugim etapie prelekcji pracownik Służby Ochrony kolei zaprezentował swojego służbowego partnera – psa Wata, który w sposób bezbłędny wykonywał wszystkie komendy swojego pana.

Policjantki z Wydziału Prewencji kieleckiej komendy miejskiej zorganizowały zbiórkę karmy dla psów i kotów, którą w dniu Światowego Dnia Zwierząt przekazały do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Dyminach.

Opr. AB

Źródło: KMP w Kielcach