Profilaktyka

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zwalczaj cyberprzemoc

Data publikacji 25.10.2018

Funkcjonariuszka z Komisariatu Policji IV w Kielcach prowadzi cykl spotkań edukacyjnych dla uczniów klas starszych pod hasłem "Zwalczaj Cyberprzemoc” oraz „Prawa Człowieka”. Dzisiaj odwiedziła Szkołę Podstawową nr 6, przybliżając młodym internautom zasady, które uchronią ich przed niewłaściwym zachowaniem poruszając się w sieci.

W wirtualnym świecie jesteśmy narażeni na coraz więcej niebezpieczeństw. Obrona przed nimi nie należy do łatwych zadań. Czym jest cyberprzemoc? Jakie narzędzia prawne umożliwiają ochronę przed nią? Czy w ogóle przewidziana jest jakakolwiek odpowiedzialność prawna za popełnienie takiego czynu? Na spotkaniu z młodzieżą mundurowa przedstawiła możliwości dochodzenia odpowiedzialności prawnej za działania cyberprzemocowe w sytuacji, gdy ofiarami  i sprawcami są małoletni. Mundurowa na podstawie prezentacji multimedialnej, uświadamiała młodzież w jaki sposób należy postępować „poruszając się w sieci”, aby nie stać się ofiarą przestępstwa lub poprzez niewłaściwe zachowanie sprawcą. Policjantka rozmawiała z uczniami na temat dobrych praktyk w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu. Przypomniała, że w Internecie nie ma anonimowości, a osoby które niewłaściwie wykorzystują zasoby sieci mogą szybko ponieść tego konsekwencje.

Funkcjonariuszka zaakcentowała zasadę, aby w przypadku pojawiających się każdego rodzaju problemów młodzi ludzie zgłaszali się z prośbą o pomoc w ich rozwiązaniu do rodziców, opiekunów, nauczycieli, pedagogów szkolnych, a nie szukali ich rozwiązania w Internecie.

Spotkanie było także okazją do zapoznania młodych ludzi z podstawowymi prawami człowieka, jednocześnie podkreślając jak ważna jest edukacja w przedmiotowym zakresie. Uczniowie dowiedzieli się jak należy właściwie reagować w przypadku łamania praw oraz gdzie szukać pomocy w takim przypadku. Policjantka rozmawiała z młodzieżą na temat szacunku dla drugiego człowieka, podkreślając, że każdy człowiek ma prawo do równego traktowania, bez względu na

przynależność narodową, etniczną, rasową czy wyznanie, a także wygląd i zainteresowania.

Opr.AS

Powrót na górę strony