Znam swoje prawa, a dyskryminacji mówię stanowczo NIE! - Profilaktyka - KMP Kielce

Profilaktyka

Znam swoje prawa, a dyskryminacji mówię stanowczo NIE!

Data publikacji 15.02.2018

Wczoraj policjantka z Wydziału Prewencji kieleckiej komendy spotkała się z niepełnosprawną młodzieżą wypoczywającą na półkoloniach w Ośrodku rehabilitacyjno-wypoczynkowym Polanika. W spotkaniu oprócz młodzieży uczestniczyli również ich opiekunowie, a także mali kuracjusze, którzy do świętokrzyskiego na rehabilitację przyjechali z całej Polski.

Dyskryminacja dla niektórych to trudne zagadnienie, ale młodzież która tego dnia uczestniczyła w zajęciach nie bała się o niej mówić i chętnie dzieliła się swoimi spostrzeżeniami. Policjantka podczas zajęć opowiedziała młodzieży o Karcie Praw Osób Niepełnosprawnych przypominając im jednocześnie, że Konstytucja Rzeczypospolitej zapewnia im prawo do niedyskryminacji stanowiąc, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Ustawa zasadnicza nakłada też na władze publiczne obowiązek zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej osobom niepełnosprawnym, a także obowiązek pomocy tym osobom w zabezpieczeniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej. Policjantka opowiedziała także młodzieży kim jest i czym zajmuje się Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Po młodzieży przyszedł czas na młodsze dzieci, które mogły dowiedzieć się jakie są zasady bezpieczeństwa zimowego szaleństwa, a także jak postępować w sytuacji, gdy ktoś im dokucza lub się z nich naśmiewa. Bajki z cyklu "Bądź kumplem, nie dokuczaj" pomogły im zrozumieć dlaczego warto mieć przyjaciela oraz jakie skutki niesie za sobą dokuczanie, a Necio przeniósł ich w świat wirtualnej rzeczywistości, żeby pokazać kim są sieciuchy i dlaczego są takie niebezpieczne.

Opr. MPK

Źródło: KMP w Kielcach