Seniorze – czy robisz wszystko dla swojego bezpieczeństwa? - Porady - KMP Kielce

Seniorze – czy robisz wszystko dla swojego bezpieczeństwa?

Kieleccy policjanci apelują i przestrzegają przed przestępcami, próbującymi wyłudzać pieniądze od osób starszych. Mundurowi przypominają także, o zachowaniu ostrożności podczas wizyty nieznajomych w naszych domach. Stróże prawa podpowiadają jak zabezpieczyć swoje środki oraz co zrobić w przypadku kontaktu z tzw. „wnuczkiem”.

Nie ma już zapewne osoby, która nie słyszała o współczesnych metodach działania oszustów, którzy wyłudzają pieniądze od osób starszych. Przestępcy nie ustają w swoich działaniach, aby wyłudzić kolejne środki od mieszkańców naszego miasta. We wtorek do kilku seniorów w Kielcach znów zadzwonił „wnuczek”. Przedstawił informację o wypadku, po czym prosił o wsparcie finansowe, aby uniknąć konsekwencji prawnych. Na szczęście postawa seniorów była właściwa i nikt nie stracił swoich oszczędności.

Warto jednak nadal dbać o swoje bezpieczeństwo, gdyż osoby starsze są narażone na działania nie tylko „wnuczka” czy fałszywego policjanta. Bardzo często do ich mieszkań pukają osoby podające się na inkasentów, pracowników instytucji lub handlarze, oferujący różne artykuły. Ci, których zamiary są nieuczciwe po dostaniu się do mieszkania seniora dokonują kradzieży oszczędności. Dlatego przypominamy o przestrzeganiu kilku zasad, które z pewnością zwiększą nasze bezpieczeństwo:

- Policja czy inne organy ścigania nigdy nie proponują możliwości „wykupienia” odpowiedzialności

- stróże prawa nie proszą o przekazywanie gotówki, nie wysyłają po takie pieniądze żadnych „kurierów”

- W trakcie rozmowy telefonicznej zawsze postarajmy się o weryfikacje, np. przerywając połączenie i dzwoniąc do członka rodziny lub na Policję

- Nie wpuszczajmy do mieszkania nieznajomych, zwłaszcza gdy jesteśmy sami w domu

- Przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu, poprośmy kogoś z rodziny o sprawdzenie treści

Policjanci apelują także o to, aby nie trzymać dużej ilości gotówki w domach. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, gdyż w przypadku wizyty przestępcy możemy stracić oszczędności całego życia. Zdecydowanie bezpieczniejszym jest umieszczenie pieniędzy na koncie bankowym. To dodatkowa ochrona naszych środków, gdyż tylko w Kielcach odnotowaliśmy kilkanaście przypadków, gdzie po sygnałach o próbach oszustw na tzw. „wnuczka” to właśnie właściwa postawa pracowników placówek bankowych uchroniła osoby starsze przed przekazaniem pieniędzy przestępcom.

 

Opr. KM

Źródło: KMP w Kielcach