Bezpieczny telefon komórkowy - Porady - KMP Kielce

Bezpieczny telefon komórkowy

Telefony komórkowe bywają łupem zuchwałych kradzieży. To nie ważne, czy aparat jest fabrycznie nowy, czy ma już swoje lata. Sprawcy stosują różne sposoby dla osiągnięcia swojego celu. Nie oznacza to jednak, że nie można im utrudnić takiego działania.

Podajemy kilka porad, jak uchronić się przed tego rodzaju zdarzeniami:
 

  • Unikaj pokazywania telefonu, chwalenia się nim, szczególnie gdy jest nowy i ma wiele atrakcyjnych funkcji. Nie baw się też jego opcjami na ulicy czy w autobusie, pociągu.
  • Staraj się nosić telefon w miejscu trudnodostępnym lub mało widocznym. Możesz nosić go na szyi pod swetrem, nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka.
  • Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi. Pamiętaj, chowając go po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest.
  • Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie telefonu nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, fitness klub, zpital, zabiegi rehabilitacyjne, specjalistyczne badania lekarskie, itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni. Jeśli nie, to rozważ czy telefon będzie Ci niezbędny.
  • Nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru: w samochodzie w miejscu widocznym.
  • Miej spisany numer identyfikacyjny twojego telefonu tzw. IMEI.
  • Po stwierdzeniu kradzieży, natychmiast powiadom o niej operatora.
Pamiętaj!

Kupując telefon komórkowy pochodzący z przestępstwa sam popełniasz przestępstwo. Dlatego też, staraj się zrobić wszystko, aby potwierdzić legalność posiadania telefonu przez sprzedającego – niech dostarczy oryginalne pudełko i akcesoria oraz dokumenty i rachunek zakupu. Na pudełku powinna być naklejka z numerem IMEI telefonu, który jest Ci sprzedawany - porównaj go z numerem wyświetlonym przez aparat po wprowadzeniu kodu *#06#, taki sam powinien być na naklejce od środka. Poproś też o wystawienie Ci rachunku potwierdzającego sprzedaż. Bądź szczególnie ostrożny przy zakupach na targowisku czy przez internet, a także przy ofertach bardzo korzystnych i przy telefonach, które mają uszkodzoną lub zdartą naklejkę z numerem IMEI.