„Biała Wstążka” - Aktualności - KMP Kielce

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Biała Wstążka”

Dzisiaj w kieleckim Urzędzie Miasta świętokrzyscy policjanci, już po raz ósmy, rozpoczęli propagowanie Kampanii społecznej pn.„Biała Wstążka”, realizowanej pod hasłem „Kocham, lubię, szanują, nie biję”.

Trwająca od 25 listopada do 10 grudnia akcja ma zwrócić uwagę na sytuację maltretowanych osób, na bezkarne stosowanie przemocy wobec nich oraz częsty brak reakcji społeczeństwa na stosowaną przemoc. W tym okresie organizatorzy kampanii zachęcają mężczyzn, aby nosili na piersi białą wstążkę, manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy. Obecna kampania trwająca do 10 grudnia wpisuje się w międzynarodową inicjatywę " 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć”.

Kampanię „Białej Wstążki” zorganizowała w Kanadzie grupa mężczyzn, w drugą rocznicę "masakry w Montrealu". 6 grudnia 1989 roku w budynku tamtejszej politechniki mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób, ponieważ - jak tłumaczył - kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. Dwa lata po tych wydarzeniach, przypięta na piersi biała wstążka, stała się symbolem sprzeciwu mężczyzn wobec przemocy w stosunku do kobiet.

Obecnie kampania jest organizowana w blisko 200 krajach. Kielce są pierwszym miastem
w Polsce, które włączyło się w nią siedem lat temu.

Organizatorami kampanii, oprócz Policji, są między innymi Ośrodek Korekcyjno-Edukacyjny dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie (pomysłodawca prowadzenia akcji w Polsce), Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Urząd Miasta w Kielcach oraz Realizatorzy Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Podczas konferencji  Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski  wyróżnił  m.in. pracowników  pomocy społecznej, pracowników oświaty oraz świętokrzyskich policjantów
z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach:

1.podinsp. Aneta Litwin,

2.asp. szt. Robert Łakomiec,

3.mł. asp. Karolina Sokołowska-Obruśnik,

4.mł. asp. Łukasz Pabian,

5.mł. asp. Rafał Rutkowski.

Wśród prelegentów występujących na uroczystej inauguracji była także świętokrzyska policjantka wyróżniona w konkursie „Lidera dobrych praktyk”, podinsp. Aneta Litwin – Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Apelujemy o reagowanie na nieszczęście ludzi żyjących często obok nas i zgłaszanie przypadków przemocy domowej.