Zima to trudny okres dla zwierząt - Aktualności - KMP Kielce

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zima to trudny okres dla zwierząt

Za nami kilkanaście zimnych dni. Przed nami kolejne. Pamiętajmy, aby w tym okresie zwracać szczególną uwagę na zwierzęta, którymi się opiekujemy. Zgodnie z obowiązującą ustawą, wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu, może być potraktowane, jako znęcanie się nad nimi i jest zabronione.

Na największe niebezpieczeństwo narażone są nasze czworonogi, tj. psy, koty. Często zapominamy o nich, pozostawiając je np. w nieocieplonych i nieuszczelnionych budach, bez ciepłego posiłku lub przywiązując do ogrodzeń i słupów. Pies musi mieć możliwość schronienia się przed mrozem, śniegiem czy deszczem. Odczuwa skutki niekorzystnej aury podobnie jak my. Należy również zadbać o możliwość ruchu. Jest to szczególnie ważne w okresach silnego mrozu. W tych okresach wpuśćmy psa, choć na noc do cieplejszego pomieszczenia (piwnica, garaż).

Pamiętajmy, że w mroźne dni nasze zwierzęta, aby utrzymać stałą temperaturę ciała, potrzebują dodatkowej porcji pożywienia. Ważne jest również, aby było to pożywienie ciepłe, wysokoenergetyczne i zawierało dużo białka.

Jeśli posiadasz informacje lub jesteś świadkiem znęcania się nad zwierzętami, skontaktuj się z Policją pod numer: 997 lub 112

opr.E.J.
źródło: KWP Kielce