Uwaga oszustwa metodą „na policjanta” - Aktualności - KMP Kielce

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga oszustwa metodą „na policjanta”

Wiele uczciwych ludzi staje się ofiarą oszustów. Złodzieje nie mają żadnych skrupułów. Żerują często na dobroci starszych osób i są coraz bardziej bezwzględni. Ale dzięki ostrzeżeniom Policji, ofiary nie dają się tak łatwo oszukiwać, pomimo że oszuści wymyślają wciąż nowe sposoby, by zdobyć pieniądze. Obecnie jest to między innymi metoda „na policjanta”.

Przypominamy, że sposób działania oszustów w tym przypadku jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami. Zwracają się z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy. Powody wymagające nagłej „pomocy” finansowej są przeróżne. Najczęściej dotyczą wypadku drogowego lub innej nagłej sytuacji, gdzie pieniądze mają pomóc w uniknięciu aresztowania. Zazwyczaj, po chwili dzwoni kolejny przestępca podający się za „policjanta”. Tu pada informacja, że wcześniej dzwonił oszust, a policjant prosi starszą osobę o pomoc w schwytaniu sprawców. W tym celu należy spełnić żądania oszustów i przekazać im pieniądze osobiście lub poprzez wpłatę na konto. Osoba podszywająca się pod policjanta obiecuje zatrzymać oszustów na gorącym uczynku. Niestety po wpłaceniu umówionej kwoty, wszelki kontakt z przestępcami jak również z policjantami, urywa się. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

W podobny sposób swoje oszczędności straciła 65-letnia kielczanka. Wczoraj około godz.13. zadzwonił do niej mężczyzna podający się za pracownika Policji, który poinformował, że jej córka miała wypadek i potrzebuje blisko 50000 złotych na załatwienie sprawy. Nestorka oddała oszustowi blisko 40000 złotych i złotą biżuterię.

Również 80-letnia kielczanka straciła swoje oszczędności w kwocie 45000 złotych, bo zaufała nieznajomemu, który podając się za członka rodziny poprosił ją o wsparcie finansowe.

Zdrowym rozsądkiem i czujnością wykazało się jednak siedem mieszkanek Kielc, w wieku od 67 do 88 lat, które nie uwierzyły fałszywym członkom rodziny i nie przekazały pomocy finansowej oszustom.

Pamiętajmy, że tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Policja nigdy nie prosi o pieniądze! Każdy, kto odebrał tego typu telefon proszony jest o pilny kontakt pod numerem 997.

opr.E.J.
źródło: KWP w Kielcach; KGP